Categorii
poezii

Foc… durere… moarte

 

Cu glas de toamnă plâng a inserare
In timp ce frunze cad pe alei,
In țara românească este mare jale
Uciși la Colectiv au fost copiii sai.

*E seara în care vom muri*, scria anunțul
De flăcări învelit, o ce durere!
Si iată s-a întâmplat neprevăzutul
Când flăcări au căzut… apoi… tăcere!

Un fum înecăcios și răni cumplite,
Iar oamenii i-și strigă neputința,
Doar piele arsă asfaltu” înghite,
In timp târziu… a început căința.

Revoltă, lacrimi și durere
Ne plângem morții prea devreme,
Parinții îsi fracă mâinile-n tăcere
O națiune întreagă-n lacrimi geme.

***
O Doamne Te rugăm ne iartă iară!
Că prea puțin facut-am pentru Tine
Că nu am „ars”, că nimeni să nu piară
Ne smerim cu fețele umplute de ruține.

***
Oameni ai Domnului veniți la luptă
Să nu ne închidem iar intre betoane
Să ne amintim că Dumnezeu ascultă
Iar tineri sunt în țară milioane.

Greta Andreica
03 11 2015

Categorii
poezii

Eu sunt străina!

Cânt de flaut ma înconjoară,
Timpul trece insă-n grabă,
Vreau să-l țin la subsioară
Dar in pas cu cântul zboară…
El, nătangul nu mă întreabă!

Vreau să stâng in brațe clipa
S-o desmierd cum știu mai bine,
Să o rog să-mi întindă aripa
Ca să nu gust iar risipa
In lungul zbor spre zări senine.

Dar așa de iute trece,
Nici nu știu pe unde zboară!
Nimeni insă n-o întrece
Iar când vreau eu a petrece
A plecat..am palma goală!

Și m-ă întreb pe unde oare
A plecat din nou haina?
Sufletul amar mă doare
Las doar gândul încet să zboare
Și înteleg…eu sunt străina!

08 10 2015

Categorii
Fără categorie

O clipă doar

A câta oara simt in piept
Durerea care macină și scurmă?
O, clipă stai, e așa nedrept!
Și poate că ești cea din urmă…

Din nou răpești și pleci grăbită
Lăsând doar gol in urma ta.
Doar amintirea stă chircită
Si strigă, plânge singurea.

A fost o zi de soare plină
Si fluturi colorați dansau,
A fost frumos, a fost lumină,
Si zeci de flori încet creșteau.

Acum rămas-a doar părerea
Și întrebări ce vor a trece.
Tovarasă e tot durerea….
O alung dar nu mai vrea să plece.

Greta Andr4eica 09 10 2015

Categorii
poezii

De vorba cu durerea

De ce tot vrei sa ma ranesti mereu
cu ce-am gresit de-mi iesi mereu in fata
si invarti cutitul cand ma doare rau
si chinuiesti amar sufletul meu
incat nu pot decat sa sufar in viata?

Am incercat sa fac doar ce e bine
si m-am rugat si am crezut mereu
prin oamenii dragi ai dat in mine
si-am adunat ocara si rusine
iar drumul meu a fost ades prin greu,

Aripile s-au frant in lupta crunta
iar doruri nazuinte toate s-au chircit
in loc sa cuceresc o vesnica reduta
am fost ingenunchiata in cumplita lupta
de cei pe care-n viata i-am iubit

Nimic nu doare mai adanc ca rana
facuta-n casa celui ce ti-e drag
de aceia imi aduci aicea hrana
si imi faci fasii adesea haina
sa nu mai pot sa trec de prag;

Dar azi iti spun sa stii ca ma ridic
si-am sa arunc poverile din cale
am inteles intr-un tarziu cat sunt de mic
si n-am sa plang nicicand pentru nimic
eu nu mai caut fericire aici in vale;

Greta Andreica 26 09 2015

 

Categorii
poezii

Ascult doar vantul

Durerea urlă în adânc, se întețește!
Și simt cum pumnii îmi rămân iar goi.
Cum să înțeleg că totul se plătește
Când mintea mea gândește pământește
Iar visele mă năpădesc precum un roi?

Pe șolduri îmi atârnă ca o tolbă
Aripa frânta în terestrul zbor,
Iar în desagă, pământeasca vorbă,
Mă arde, îmi provoacă scârbă,
Iar toate visele încet, încet mă dor.

În pas cu toamna merg agale,
În timp ce pe aleea vieții cad stinghii
Iar zilele încet o iau la vale
Vise, dorințe cad apuse-n cale,
Mai duc la subsioară câteva nădejdi târzii.

Mă uit cum zarea aprinsă e pustie,
Mai cântă doar lăstunul cel rămas.
Că prea legată-am fost aici de glie
Sperând o revelație târzie,
Aud doar vântul, el mai are glas!

15 09 2015,

Categorii
poezii

Lumina si noroi

Amestec din lumina si noroi,
Atat de plini si adesea atat de goi!
Avem dureri, dorinte, vise, nazuinti,
Amare amagiri, lacrimi fierbinti,
Adesea suntem reci precum un sloi,
Iar incotro ne indreptam, nu stim nici noi.
Cu pasi marunti marsaluim spre asfintit
Dar rodul e sarac, infim, pipernicit.!
Avem mandrii si fumuri in privire
Superficiala insa-i zilnica gandire..
Vorbim cu rost, dar mai ales fara de rost,
In loc sa fim mai vegheatori  in post.

Facem promisiuni desarte fara acoperire

Restanti ramanem insa la implinire.
Iubim adesea tot ce ne-a mintit,
Apoi ne intrebam unde-am gresit…
Cu-n ochi spre lume, inaintam greoi
Tot adunand noroi langa noroi….
Apoi impovorati strigam spre cer
Sa nu ramanem intre cei ce pier.
Cu mainile caus vrem sa sorbim din har
Realizand ca goana  fost-a in zadar.
Caci ce suntem aici pana la urma noi?
Decat, amestec din lumina si noroi.

30 08 2015

Categorii
poezii

Cautand in van iubirea

Pe potecile vietii, cautand in van iubirea,
Alergat-am cu grabire tinta fiind fericirea.
Anii au trecut in pripa, s-a incetosat privirea,
Dar in tolba mea saraca a ramas doar amagirea.

Ca in lumea de tarana nu exista fericire,
Printre degete iti scapa si vremelnica iubire.
Bucuria mult dorita trece iute cu grabire
Si in palma iti ramane nelipsita amagire.

Ea, Iubirea, nu-i de aicea, e de sus din alte sfere!
De o cauti printre oameni, nu aduni decat himere.
Deznadejdi ce te inconjoara dupa buna lor placere
Si ramaii cu fata trista, amagit, fara de putere.

Toti avem in noi o sete dupa ce-i desavarsire,
Ca purtam in noi crampeie din Acel ce e Iubire.
Avem codul Lui in duhul ce l-am primit la zidire,
Doar in El gasim de-a pururi dragoste si implinire.

Greta Andreica 27 07 2015

 

Categorii
poezii

Unde esti adolescenta?

Pasi-mi ratacesc prin vreme
Pe a timpului carare…
Unde esti adolescenta?
Ma intreb cu infiorare.
Astazi totul pare altfel
Rupt din timpul care zboara,
Si calcand pe alee, tainic
Inima mi se infioara.
Vreau sa adun in palma-mi mica
Tot ce-mi trece prin privire
Sa le-ndes acolo tainic
Pentru veci in amintire.
Dar constat ca si gandirea
Este uneori prea seaca
Si ramane doar privirea
Peste timp asa de  draga!

Greta Andreica

Categorii
poezii

Cerul slavei

Pe cerul lumii iar apare luna
In haina difana defiland,
Cu eleganta-si poarta iar cununa
Regina noptii in taina stralucind.

Iar stelele tacute o inconjoara
Ca un alai de nunta-n mersul lor.
Misterul lor adesea ne infioara
In taina ne vorbesc de Creator.

Un Creator ce totul plasmuit-a
In Sine insusi cand le-a intocmit
Ca lumea in pacate adormita
Sa creada in Dumnezeul infinit!

Daca aceasta parte data noua
Ne umple noaptea de adanci fiori,
Cum va fi dimineata cea cu roua?
Cand vom gusta a nemuririi zori!

Cand vom intra in cerul slavei Sale
Impodobit cum nici nu am visat?
Iar Domnul sfant ne va iesi in cale
Primindu-ne ca fii de Imparat!

Daca aicea pe planeta albastra
Privim nauci minunea astrelor de sus,
Cat de uimiti vom fi cand fata noastra
Va straluci in slava cea de sus!

Greta Andreica 24 04 2015

 

Categorii
poezii

Primavara

Invelita-n diafan
primavara ne-nconjoara.
Cu alai plin de elan
in ton ceresc, din an in an
haina-si desfasoara.

Revarsand in jur parfum
in culori suave,
ne arata-n al sau drum
cat e Dumnezeu de bun!
Si uitam de lucruri grave.

Ne aduce iz de cer
si speranta de mai bine
ne vorbeste de un mister
unde suflete nu pier,
de viata care vine.

Greta Andreica 05 04 2015