Categorii
poezii

Ma doare….

Ma doare vorba nerostita….
Si gandul din al mintii geam
Ma arde clipa netraita
si dragostea neampartasita
Pe care asa de mult… o asteptam!

Am asteptat ca niciodata
Un soare cald sa ma desfete,
Cu surle si cu trambite anuntata
O dragoste imensa, adevarata,
Dar… m-am izbit de un perete.

Da, am gresit si stiu prea bine
Cand m-am lasat de vis purtata,
Cand am crezut deplin in tine
In vorbe care-mi faceau bine
Cand promiteai o dragoste adevarata.

Indiferenta ta amarnic ma raneste,
Ma doare fiecare gest in pripa…
Iar daca aiciea totul se plateste
Durerea ma-insuruba ca un cleste
Cand vad ca tot ce fac e doar risipa.

As vrea sa smulg durerea ce ma arde,
ce rascoleste tot launtrul meu
Dar totul in tacere cade
cand umbra indoielii alaturi sade
Iar nepasarea-ti ma raneste greu!

01 iul 2013

Categorii
poezii

O ultima nadejde

O ultima nadejde

Ma uit la biata inima-mi pustie,
Ce aduna doar tristete si amar,
Dar care asa legata e de glie
Si vad doar zbatere si lupta in zadar.

Am vrut sa strang naluca fericiri
O clipa doar s-o tin la piept,
Dar s-a facut tarziu in largul firii
Si nu mai stiu si nu mai pot s-astept.

E seara, e racoare si e ceata,
Si bate vantul, e pustiu pe stanca,
O clipa doar a mai ramas din viata,
Iar tulburarea-n pieptu-mi e adanca.

cad frunzele nadejdii-n jur mereu,
Sunt galbene, lipsite de viata,
Iar drumul este abrupt si greu….
Si-n jur e frig si ploua… si e ceata!

Chiar daca tot in jurul meu se surpa,
Chiar daca totul este ne-mplinire….
O ultima nadejde, cea din urma,
Ma indeamna sa alerg catre iubire.

Greta Andreica
18 oct.2013

Categorii
poezii

Traire

Nu stiu, de sunt,de exist,
de respir….
Doar durerea-i stapana
troneaza!
Mintea alearga…e treaza?

 
E doar lumina ce ramane,
cand totul trece
cazand… in abis.
Vantul aduce frunze vestede-n carare,
si prin ceata serii,
un licare de lumina apare.
Striga tacerea cu glas de durere
si cheama iubirea apusa,
zdrobita…distrusa.
Doar clopote mai bat in surdina,
un greier mai canta…
un fosnet…

tresare dorinta

fierbinte si

….mare
dar…totu-i parere
iar apoi linistea se asterne
noaptea-i stapana

17 10 2013 Greta Andreica

Categorii
cugetare

Un vartej de simtaminte

 

Facem parte din universul acesta, suntem  materie si suflet, legati prin tesaturi nevazute de tot ce ne inconjoara.

Purtam in trupul nostru amprenta astrala uneori devenita poate prea evidenta.
Anotimpurile ne influenteaza, ne dau o anumita stare de spirit.

Traim aici un timp asa de limitat si totusi ne credem nemuritori!

Uitam prea adesea ca toti suntem din aceiasi materie…in care Dumnezeu a pus duh de viata. Uitam ca suntem trecatori, atat de trecatori!

Sa invatam sa ne pretuim unii pe altii

Categorii
poezii

Spre lumina

Spre lumina

Ma urc spre celestele trepte
, purtand diadema luminii,
Firescul mai poate s-astepte
Cu iubiri razlete nedrepte
Azi canta-n lumina toti crinii.

Un soare sihastru rasare
Aducand caldura si viata,
Si fuge tristetea cea mare
Iar pamanteasca. ingusta carare,
Dispare cu tot ce e ceata!

Privesc nauca in urma….
vad umbrele cat muntii de grele!
Tot ce-i firesc deodata se curma,
iubiri de o clipa, pacate si umbra
si alerg plangand printre stele.

Greta Andreica
28 sept 2013

Categorii
poezii

Alte legi

Alte legi

In suflet vei ramane
Chiar daca nu intelegi
Ca ieri si azi si maine
N-ai cum sa te dezlegi

O lume sa se puna
De-a curmezisul poate
Dar dragostea din suflet
Nu poate a mi-o scoate

Sunt alte legi in inimi
Ce guverneaza huma
Si nimeni nu mai poate
Sa mi te ia de acuma.

Tu poti sa mergi prin lume
Departe chip de lut
Dar dragostea din pieptu-mi
Iti va ramane scut.

Cu stele pe frunte
Prin alte lumi hoinara
Ramai legat de mine
Nu poti iesi afara.

Ca dragostea din suflet
Ca moartea e mai tare
Si oamenii din lume
Nu pot sa ne separe

Tu poti fugi prin lume
Oriunde vei dori
Dar sa te port in suflet
tu nu ma poti opri.

20 08 2013

Greta Andreica

 

Categorii
cugetare

Soare si Dragoste

Dragostea si soarele au proprietati comune…

.Dragostea iti umple sufletul de caldura si lumina,

Soarele iti incalzeste si lumineaza trupul.

Soarele te ajuta sa vezi frumusetea lumii inconjuratoare,

Dragostea te ajuta sa vezi frumusetea inimii iubite.

Cugetare, de Greta Andreica

 

Categorii
poezii

Pamant

 

Pamant cu umbre si lumini
Cu doruri care se destrama,
Pamanat rodind adesea spini
Cu tufe reci si maracini
Lutul din mine amar te cheama!

Pamant cu doruri efemere,
Cu pasiuni ce rascolesc,
Traiul aici e cu durere
Cu zile reci, adesea grele,
Si cu poveri ce coplesesc.

Iubirile neimpartasite
Zdrobesc cumplit launtrul tot,
Iar cicatricile ivite
Vorbesc de clipele traite
Ce sa se stearga nu mai pot.

Iubiri razlete, pamantene,
Aduna visuri in priviri!
Dar se destrama, sunt perene,
Se scurg ca somnul printre gene
Raman doar simple amintiri.

E lupta mare pentr-o clipa
Ce zboara precum pana-n vant,
De sentimente e risipa,
Dar totul se perinda-n pripa
Si apoi… urmeaza un mormant!

Cu toate acestea insa iata,
Iubim avan, iubim cu foc,
Iar cand tristetea se arata
Noi tot iubim ca altadata,
Viata ne e draga, stam pe loc.

Pamant, pamant cu suferinta
Cu frumusete, cu iubiri
Lutu-i modelat prin pocainta
Silinta multa, straduinta
Sfintit doar prin a Duhului rodiri.

Andreica Greta

7 august 2013

 

Categorii
poezii

Iubirile raman mereu restante

Iubirile raman mereu restante

In care parte, unde oare…
S-alerg sa scap de jugul greu?
Ca sunt din nou la stramtorare
Cu suflet greu, in incercare
Si plange amar launtrul meu.

Ma strange deznadejdea ca un cleste
Iar suferinta ma apasa greu
Tristetea amarnic ma izbeste
Amaraciunea incolteste
Abia respir pe drumul meu.

Am inteles ca aici in lumea asta
Totul e fara pret, amar, inselator,
Iubirea e balon de spuma albastra,
Durerea bate zilnic in fereastra,
Si risc sa ma usuc de dor.

Aripile de zbor sunt frante
Si zac neputincioase in ungher
Iar bucuriile aici sunt halte
Iubirile raman mereu restante
Marsaluiesc cu sufletul stingher.

Privesc spre cerul plin de stele
Si ma intreb cum pot sa il ating
Cand zilele sunt searbede si rele
Iar eu marsaluiesc cu greu prin ele
Privind cum visele încet se sting.

Greta Andreica … 29 iulie 2013

Categorii
poezii

Te-am asteptat

Te-am asteptat sa ma alinti pe nume
Sa alergam de mana aicea jos
O bucurie negraita mi-ai adus anume
Cand noi vorbeam totul era frumos.

Au inflorit caisii in livada,
In plina toamna erau numai flori
Si cine-n lume mai putea sa vada
In inima cum explodau culori

Si rosu verde, galben ca lamaia
Un curcubeu m-aprinse cu mult dor
Tu erai lumina, steaua…tu faclia
Si nu-mi pasa puteam de acum sa mor.

Mi-ai raspandit in suflet o lumina
Cu aroma de cirese si de flori
Si nu visam durerea ce-o sa vina
Cand zilnic ma faceai sa zbor pe nori.

Azi stau la poarta vietii inlacrimata
Si mai adun petale de pe jos
Ca dragostea de foc mi-a fost tradata
Si tandari s-a facut visul frumos!

Din experienta de viata a unui suflet drag

Greta Andreica

8 iulie 2013