Categorii
poezii

Trăind în Har.


În noul legământ avem
Viaţă sfântă din belşug.
Doar prin Isus Hristos putem
Să rupem orişice blestem
Că e învins al morţii jug.

O altă lege se arată
Prin har, în Sângele Cel Sfânt,
Legea Duhului de viaţă este dată
Căci biruinţa-i câştigată
De Cel ce a fost numit, Cuvânt!

El a adus eliberarea
De sub osândă şi păcat,
În Jertfa Sa găsim iertarea
Crezând în El avem justificarea
Scăpând pe veci de ce ne-a apăsat.

Păcatul nu mai stăpâneşte
Peste acel ce este-n Har,
Căci el ispita biruieşte,
După Cuvântul viu trăieşte
Având credinţa ca sfânt dar.

Căci Legea Duhului de viaţă
Sădită este-n inimă şi-n gând,
Chiar Dumnezeu asta ne învaţă,
Că a sădit în noi viaţă
Prin Sângele Cel Nou de Legământ.

Liberi suntem de sub osândă,
Scăpaţi pe veci de sub păcat,
Prin Sânge Sfânt avem izbândă
Ne spune Duhu-în şoaptă blândă
Şi ne păzeşte cugetul curat.

Zalau 02 februarie 2013
Greta Andreica

Categorii
poezii

Pune în ochii mei lumină


Pune Doamne Focul Sfânt
Peste a mele gânduri toate,
Trece-le prin Sfânt Cuvânt,
S-ardă tot ce e pământ,
Să se şteargă orice păcate.

Lumea cu a ei sclipire
Să nu fie în gândul meu,
Surpă orice împotrivire,
Orice gând înspre mărire,
Să împlinesc, doar planul Tău.

Dorinţele mele toate,
Leagă-le de ce e sfânt.
Ca să nu rămân în moarte,
Rătăcind în rele fapte,
Înglodată în pământ.

Pune o scârbă în a mea viaţă
Pentru tot ce Tu urăşti,
Când păcatu-mi stă în faţă,
Tu prin Duhul mă învaţă
Să-i dau jos a sale măşti.

Fă să ard doar pentru Tine,
Pentru lumea Ta de sus,
Rupe orice întunecime
Care vrea să mă decime…
Ca să calc precum mi-Ai spus.

Pune-n ochii mei lumină
Ca să pot deosebi,
Ce e bun ce n-are vină
Fă-mi o ungere divină,
Ca să pot prin Duh trăi.

Greta Andreica
Zalau, 07 Februarie 2013

Categorii
poezii

Pofta


Nimic nu e mai rău ca pofta
Ce te momeşte zi de zi,
Gândul mereu ea ţi-l frământă
Şi… simţi că nu mai poţi trăi.

Ea, pofta, este lăcomie,
Iar de te prinde-n cursa sa,
Doreşti să ai lucruri o mie
Chiar dacă-ţi fac viaţa grea.

Nu pofti nimic din ce are
Aproapele de lângă tine,
Să nu doreşti din ale sale
Că ea te face rob creştine.

Păzeşte-ţi inima din tine
Mai bine ca pe o cetate
Că pofta nu îţi face bine
De Dumnezeu ea te desparte.

Mulţumitor să fii în toate
Ce îngăduite sunt pe cale
Crezând mereu în Cel ce poate
Să se îngrijască de ale tale.

Să nu pofteşti spune porunca
Nimic din ce nu este al tău,
Că Domnul răsplăteşte munca,
Deci teme-te de Dumnezeu.

El Sfântul, tot îţi dăruieşte
Spune Cuvântul Cel Divin,
Doar, ştie ce îţi trebuieşte
Încrede-te deci pe deplin!

Amin 02 Februarie 2013
Greta Andreica

Categorii
poezii

Să curgă râuri


Să curgă râuri binecuvântarea
S-aducă pace-n sufletul trudit
Şi să dispară totată întristarea
Ce adesea a umbrit cărarea
Să prindă viaţă cel ce-i obosit.

Să vină râuri de viaţă
S-aducă al păcii drag alin
Şi să dispară orice ceaţă
Ce împiedică o nouă dimineaţă
Să vină cu al ei festin.

Iar stropii harului să cadă
Peste al vieţii sec ogor,
Ca ce este uscat, să nu se vadă,
În mugurii care răsar grămadă
Să înflorească al harului izvor.

La poarta îndurări fără seamăn
Ne aşezăm cu suflet temător,
Te chemăm cu al nostru geamăt
Cu sufletul cuprins de freamăt
Să laşi să curgă Sfânt Izvor.

Amin
Greta Andreica
25 ianuarie 2013

Categorii
poezii

Lupta prin credinţă

” Ci fiecare este ispitit, când este atras de pofta lui însuşi şi momit.
Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; ” Iacov 1. 14-15
” o neprihănire pe care o dă Dumnezeu, prin credinţă şi care duce la credinţă, după cum este scris: „Cel neprihănit va trăi prin credinţă.” Romani 1. 17

Scârbă mi-e acum de mine, de ce e pământesc,
Când analizez mai bine, felul cum trăiesc.

Caut să am biruinţă în fiecare ceas,
Când de pofta cea haină, iarăşi sunt atras.

Hotărâre iau degrabă, să mă lupt cu foc,
Când în minte ispitirea iar îşi face loc.

Lupta-n duh e-nverşunată, pofta mă momeşte
Iar păcatul de mă prinde, viaţa mi-o robeşte.

O, Isuse, alerg la Tine, în duh adânc zdrobit,
Şi te rog dă-mi biruinţă, când sunt ispitit!

Că în luptă fără Tine, nu există biruinţă,
Lupta-n duh e câştigată, când se luptă prin credinţă!

Ea, credinţa, când e mare, naşte fapta biruinţei.
Drumul spre această stare, este calea pocăinţei.

Amin, 16 Ianuarie 2013
Greta Andreica

Categorii
poezii

Dragostea să se arate

Dragostea să fie în toate.
Scrie clar în Sfânt Cuvânt,
Vă iubiţi frate pe frate,
Dumnezeul nostru-I Sfânt!

Toată lumea să cunoască,
Voi în lume sunteţi fraţi!
Sfinţii pot să se iubească
Deci în părtăşie staţi!

Te întreb azi ce făcut-ai
De când eşti la pocăinţă?
Câte sarcini tu putat-ai
Pentru fraţii de credinţă?

Dacă mersul pe cărare
Ţi-este greu, anevoios,
Eu îţi pun o întrebare:
-Sigur mergi după Hristos?

Este timpul cercetării,
Zilele, se duc pe rând…
Va venii clipa plecării
Din viaţa pe pământ.

Domnul îţi vorbeşte astăzi,
Te trezeşte-n graba mare,
Vino şi te pocăieşte,
Ca să poţi găsii iertare.

Când sudoarea rece a morţii,
Curge peste a ta viaţă,
Prea târziu în faţa porţii
să-ţi pui rânduială-n viaţă!

Cât mai ai viaţă-n tine,
Te smereşte în căinţă.
Te analizează bine,
Te îmbracă-n pocăinţă.

Ca la ceasul cel din urmă,
La a morţii rece vamă,
Când viaţa ţi se curmă
Tu să nu ai nici o teamă!

Amin. Zalau,07 Ianuarie 2013
Greta Andreica

Categorii
poezii

A mai trecut un an


A mai trecut un an din viaţă,
Din nou ne oprim la calendar,
Şi scotocim pe-a vieţii aţă
Iar faptele ne stau în faţă
Ne arată cât trăit-am de sumar.

Atât de multă alergare
Ne umple timpul zi de zi,
Goană după haine şi mâncare
O forfotă… şi fiecare
Se culcă-n nopţi târzii.

Atâta trudă pentru-o pâine,
Pentru un trai mai bun, decent,
Nici nu vedem precum, că mâine,
S-a dus viaţa cu a ei taine….
Iar noi, nu am răspuns prezent!

Acum când anul se sfârşeşte
Din nou de amintiri cuprinşi
Analizăm cum se trăieşte,
Cât de adesea se păcătuieşte
Cât de uşor suntem învinşi.

***

Prietene tu unde mergi
Ce ţeluri ai în viaţă?
Acum aş vrea să înţelegi
C-ă risipit-ai ani întregi
Iar azi nu ai speranţă!

Mai este o viaţă dragii mei,
O viaţă nesfârşită,
Isus te-ntreabă dacă vrei
Să te înscrii printre ai Săi
S-ai veşnicia pregătită.

***

Iar noi care-am pornit pe cale
La cumpăna de an să medităm,
Cum ne silim aici în „vale”
Că viaţa se sfârşeşte cu ale sale,
iar noi spre casă o să plecăm.

Să ne trezim azi fraţii mei,
Să scuturăm firescul jug,
Să nu mai fim lumeşti şi răi
Că Domnul se-ngrijeşte de ai Săi
Când sub stindardul Lui ajung!

Să ne încredem pe deplin
În Cel ce e iubirea,
În van să nu ne risipim,
Viaţa în credinţă s-o trăim,
În Cel ce Este nemurirea!

Greta Andreica
Zalau, 28 Decembrie 2012

Categorii
poezii

Ce aveţi în inimile voastre?

Urăsc a voastră sărbătoare
Unită cu păcat şi cu desfrâu
Şi mă întreb ce faceţi oare?
Nelegiuirea curge ca un râu!

Vorbea odată Creatorul
Către copiii săi din Israel
-Mi-am întors ochii, că poporul
Sărbătorind, păcătuieşte-n fel de fel.

***

Dar ani au trecut şi iată
Astăzi în vremea noastră fraţi
Dumnezeirea se arată
Şi ne întreabă: -Cum serbaţi?

-Ce faceţi astăzi voi în lume
Copii mei? El ne vorbeşte,
-Că se aud vorbe multe, glume
Şi adesea se păcătuieşte.

În case, brazi, lumini, beteală,
V-au cuprins-a inima şi gândul
Şi multă, multă osteneală,
S-a adunat zile de-a rândul.

Acum vă-ntreb: -E sărbătoare…
Mâncare, haine aţi pregătit,
Dar cât din toate acestea oare
Sunt pentru Mine, cel sărbătorit?

-Ce aveţi în inimile voastre?
E timpul să vă cercetaţi!
Eu v-am chemat în sfânta oaste,
Vedeţi să nu vă înşelaţi!

Vă vreau cu gelozie sfântă
Să fiţi ai Mei pentru vecie,
Iar Duhul Sfânt aşa cuvântă:
-Vă pregătiţi de Împărăţie!

Lăsaţi ce este a lumii umblet
Copiii Mei, nu vă înşelaţi!
Că Eu vă vreau smeriţi în cuget,
Cu lumea nu vă încurcaţi.

Ce e din lume tot va trece
Aşa cum piere pleava-n vânt,
Cu Mine va putea petrece
Doar cel care e drept şi sfânt!

Greta Andreica
Zalau, 26 Decembrie 2012

Categorii
poezii

Se bucură omenirea!


Se bucură omenirea,cântă zarea,
Un Fiu, un Dumnezeu ni s-a născut!
Ce ne-a adus în dar salvarea
Şi mântuire pentru cel pierdut

Venit din lumea cea astrală,
Pe drum de profeţii şireag,
Adus-ai bucurie şi îndrăzneală
Pentru omul care rătăcea pribeag.

O Doamne ne-nchinăm cu toţii,
La ieslea Ta smeriţi venim,
Bunicii cu părinţii şi nepoţii
Te lăudăm Isus şi-ţi mulţumim.

Că ne-ai adus în dar iertare
Murind o Doamne pentru noi
Azi, te adorăm şi-n închinare,
Îţi mulţumim c-ai înviat apoi.

Că nu este altul ca şi Tine
Mai sfânt, mai glorios, mai minunat!
Cu magii şi păstorii din vechime
Cerul întreg atunci s-a închinat.

Mărire sus în ceruri pe vecie!
Colindăm în ger cu toată bucuria,
Că ni s-a dat o sfântă Împărăţie,
Că a venit la noi Isus, Mesia!

Zalau,23 Decembrie 2012
Greta Andreica

Categorii
poezii

Nebunia propovăduirii crucii


Când a venit aici pe Terra,
Isus avut-a un scop precis.
Să înlăture pe veci himera
să aducă mânuire pentru Terra
vorbind de Tatăl şi de paradis.

El a venit ca să aducă crucea
şi jugul bun ce trebuia purtat,
o nebunie pare de atuncea,
să înnalţi ce te smerşte aicea,
să crezi şi să poţi fi salvat.

-Cum? Să poţi fi iertat de toate
păcatele ce-n viaţă le-ai comis?
-După o viaţă plină de păcate,
în care te-ai scăldat pe săturate,
să poţi să mai ajungi în Paradis?

-Prin sângele cel sfânt se poate
să fii salvat din hău şi înnoit,
Puterea crucii scoală azi din moarte
şi te eliberează chiar de toate,
De crezi în Isus, azi eşti mântuit!

Prin cruce a venit iertare
pentru omul slab şi păcătos,
care mergea către pierzare
cuprins de-a lumii frământare.
Atuncia când s-a interpus Hristos!

Venit-a Harul aici în vale,
prin cruce poţi să fi iertat.
Să scapi de a ispitelor rafale
ce vin adesea-n a ta cale,
Crezând, eşti liber de păcat!

Aceasta cruce pare nebunie
pentru omul care zace în păcat,
Însă… de crede, îl învie,
eliberându-l de orice robie
şi este pentru veci salvat!

O, minunată Jertfă de pe cruce,
Tu ne-ai adus o mare izbăvire!
Crezând în harul ce viaţă aduce
orice muritor poate să apuce
un loc în cer, în Mântuire!

Greta Andreica
Zalau, 18 Dec.2012