Categorii
poezii

Caut dragostea fierbinte

„Din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit”(.Matei 24)

Caut dragostea fierbinte
Să-mi aducă al ei jar,
Dar în drumul spre înainte
Căutarea mi-e-n zadar.

Unde eşti iubire sfântă?
După tine alerg de zor,
Inima îmi este frântă,
Ochii-mi sunt umezi de dor

Te doresc cu fiinţa întreagă
Să te strâng la pieptu-mi iar
Părtăşia ta… mi-e dragă,
Dar… te caut în zadar.

Văd creştini ce altădată
Te aveau deplin în ei,
Faţa azi le îngândurată,
Paşii nestatornici, grei.

S-a răcit a ta văpaie,
Focul cel aprins mocneşte…
Este vremea de pe urmă
Fărdelegea se-nmulţeşte!

Hai să ne trezim în grabă
Nu e glumă fraţi iubiţi
Omenirea se întreabă
Unde sunt ai vremii sfinţi?

Să aprindem azi făclia,
Ea să ardă printre sfinţi
Să se lumineze glia
Că noi suntem pocăiţi!

Amin
Greta Andreica
07 Nov. 2012 Zalau

Categorii
cugetare

Cu cine te asemeni?

CU CINE TE ASEMENI?

Lumea iubeşte ce este al ei, banii, luxul, plăcerile, desfătările , îmbuibările.
„Căci tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume.”
Şi lumea şi pofta ei trec; dar cine face voia lui Dumnezeu rămâne în veac.” 1 ioan 2
„Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.”Galateni 5
” Cei ce vor să se îmbogăţească, dimpotrivă, cad în ispită, în laţ şi în multe pofte nesăbuite şi vătămătoare, care cufundă pe oameni în prăpăd şi pierzare
Căci iubirea de bani este rădăcina tuturor relelor; şi unii, care au umblat după ea, au rătăcit de la credinţă şi s-au străpuns singuri cu o mulţime de chinuri”1 Tim.6

Cine iubeşte aceste lucruri se aseamănă cu LUMEA.

Hristos a fost blând şi smerit cu inima, nu a avut un ban pentru dare la templu, s-a născut intr-o iesle şi a fost ingropat în mormântul altuia. A trăit în smerenie şi în umilinţă, a fost fiu de Dumnezeu dar nu a luat asta ca un lucru de apucat ci s-a smerit până la moarte şi încă moarte de cruce.
El a spus:
„Şi oricine nu-şi poartă crucea şi nu vine după Mine, nu poate fi ucenicul Meu . „Luca 14
„Oricine pune mâna pe plug, şi se uită înapoi nu este destoinic pentru Împărăţia lui Dumnezeu.” – Luca 9:62
Tot aşa, oricine dintre voi, care nu se leapădă de tot ce are, nu poate fi ucenicul Meu. – Luca 14:33
Căci oricine face răul urăşte lumina şi nu vine la lumină, ca să nu i se vădească faptele. – IOAN

Tu pe cine iubeşti? Tu pe cine urmezi?
Uită-te în viaţa ta şi vei afla răspunsul şi sigur vei şti,
CU CINE TE ASEMENI.

Autor Greta Andreica
04 Nov. 2012
Mai jos am adăugat comentariile de pe facebook spre zidirea cititorului.

Ady Calinoiu Dumnezeu sa aiba mila de noi si prin mila si harul Lui sa ne ajute sa stam langa El
acum 22 de ore · Nu-mi mai place · 3

Doina Noajba Ma intreb ce s-ar intampla daca Domnul ar spune si astazi celor care spun ca-L urmeaza , sa vanda tot ce au si sa Il urmeze ? Cati am ramane langa El ???Doamne da-ne acel echilibru spiritual si acel discernamant sa stim cand sa ne oprim si sa intelegem ce vrei Tu de la rascumparatii Tai !? Sa tot adunam comori pe care le mananca rugina si moliile sau sa ne adunam comori in cer ?Doamne da-ne intelepciune !
acum 21 de ore · Editat · Nu-mi mai place · 3

Silvia Lia Leigh Testimony: Eu sant din Romania, sotul din Nigeria. Amandoi santem doctori. Am avut spitalul nostru particular aici in Warri, Nigeria, aporape 20 de ani. Am facut bani si ‘fame’. An mijlocul ‘succesului’ am devenit crestina (1986). Si sotul dupa aceea a devenit crestin. In 2000 Sfantul Duh ne-a zis sa vindem tot spitalul si sa schimbam cladirea intr-o biserica. Asa am facut. Acum santem pastori aici. Anainte ai tratam pe bolnavi cu medicamente, acum toti bolnavii spirituali ai tratam cu Cuvantul lui Dumnezeu si rugaciune. Toata slava sa se duca la Isus, Mielul lui Dumnezeu!!!!!!
acum 21 de ore · Nu-mi mai place · 5

Doina Noajba Preamarit sa fie Domnul nostru !Iar voua frati scumpi, sa va rasplateasca cum stie El pentru ca v-ati pus la dispozitia Lui .
acum 21 de ore · Editat · Nu-mi mai place · 4

Marinela Muraru D-L sa va binecuvinteze Silvia Lia Leigh…ceea ce sa intimplat cu d-voastra a fost vadit lucrarea D-lui la care a-ti fost chemati si d-voastra a-ti raspuns.E o marturie minunata. Cit despre pilda bogatului ,eu cred ca D-L deja stia cit de legata i-i era inima de ceea ce avea si de aceea l-a pus la incercare…iar prin asta ne-a lasat noua o pilda vrednica de luat in seama ,care sa ne de-a de gindit si sa ne ajute sa ne putem face singuri „socotelie” si sa vedem in ce punct ne aflam.Nu e neaparat sa fi-i neaparat bogat si sa ai inima legata…poti f bine sa fi-i si in cealalta extrema si sa fi-i la fel de legat cu inima ca si bogatul din Scripturi. D-L sa ne ajute pe fiecare sa putem sa ne facem singuri socotelile sa vedem in ce punct sintel..si ce legaturi avem de deslegat pt a-L putea urma pe Isus in adevaratul sens al cuvintului.
acum 21 de ore · Nu-mi mai place · 4

Greta Andreica Fii binecuvântată soră Silvia şi toată casa ta! Da este o realitate! Astăzi Dumnezeu are mărturie pe pământ,are copii scumpi ai Lui şi sunt fericită că sunt contemporană cu unii dintre ei. În jurul meu, în micul meu oraş unde m-a aşezat Dumnezeu, am întâlnit oamenii în care îl văd pe Hristos în fiecare zi, ei nu ies în evidenţă cu ceva anume, dar sunt gata de jertfă, săritori, iubitori, răbdători şi simpli,cu care pot vorbi ore întregi doar din Cuvântul vieţii, acel izvor nesecat de putere Divină, ei au înţeles menirea lor pe pământ, având ochii îndreptaţi spre veşnicie, urmând exemplul Mântuitorului. Mulţumesc Domnului care lucrează aşa de minunat! Cititorule te invit să intri în rândul celor ce îl urmează cu adevărat pe Învăţătorul Isus Hristos.
acum 20 de ore · Îmi place · 4

Kui Cornelia D_L sa va binecuvinteze, sinteti o pilda vrednic de urmat ,DOMNUL SA LUCREZE si in viata mea sa pot sa renunt la tot ce nui vrednic de el.AMIN
acum 20 de ore · Îmi place · 1

Tudorel Si Viorica Durcau Amin,e foarte adevarat ,cuvintu-l lui Dumnezeu e da si amin ,El nici o data nu-se va schimba ,faca Domnul ca sa luam aminte si sa traim in lumina si-n invatatura venita din cer ..Amin.
acum 19 ore · Îmi place · 2

Silvia Lia Leigh Vreau sa zic ca nu e puterea mea, dar al lui Isus. El mi-a deschis ochii sa vad cum vede El. Warri, Nigeria unde locuim din 1983 nu e un oras frumos. Strazile si drumurile nu au flori…e un oras the un milion de oameni care nu are nici un parc sa stai pe banca…dar am descoperit o fantana de Sfantul Duh aici, ca o mina de diamante in gunoi. Eu sant singura ‘alba’ an biserica noastra. Avem trei copii si cinci nepotei care locuiesc in Texas. Dar Dumnezeu mi-a deschis o usa de credinta aici, mai ales pentru femeile nigeriene care beau si mananca Cuvantul Domnului din Biblie ca un om pe moarte. De cate ori vorbesc aici cu ele la sedinta, ma simt obosita cam o ora, pentru ca mi-au luat puterea. Asa stiu eu ca miracolul s-a antamplat! Viata aici nu e usoara, dar Dumnezeu, Immanuel, e cu noi, sa asta e tot ce conteaza! Multumesc pentru ancurajare Sora Greta si toti fratii si surorile din Romania. God bless you all with the blessings of Christ!
acum 19 ore · Nu-mi mai place · 6

Tudorel Si Viorica Durcau amen,God bless you too sister Silvia ,with God all things are possible,life is good and beautiful for GOD all the time ;Domnul Isus sa-ti de-a putere sa le fii de folos acestor surori (femei)si nici o data sa nu te lase singura si -o va face caci Domnul e credincios in ce-ia ce face …GBY for ever..!!
acum 19 ore · Nu-mi mai place · 2

Marta Banc amin,GBY
acum 18 ore · Nu-mi mai place · 2

Greta Andreica Sora mea Silvia sunt fericită că te-am cunoscut, mergi înainte prin credinţă, TOATE LUCRURILE SUNT CU PUTINŢĂ CELUI CE CREDE. Eşti binecuvântată în veci de veci, aşa oameni doreşte Domnul care să lase TOTUL. Aceasta este viziunea mea, niciodată să nu r…Vezi mai mult
acum 17 ore · Îmi place · 1

Greta Andreica Dumnezeu să-şi reverse dragostea peste toate surorile şi fraţii mei de aici amin! El sfântul să vă răsplătească osteneala!
acum 12 ore · Îmi place · 1

Categorii
poezii

Când porţi în tine o viaţă,


Când porţi în tine o viaţă,
Eşti mai bogată ca oricând…
Nimic în lume nu-i mai nobil,
Nimic nu este aşa de sfânt.

Să laşi ca să rodească viaţă
Menire ai aicea pe pământ,
Deci nu te teme, ai credinţă,
Că sus veghează Cel Preasfânt!

Să-ţi duci până la capăt rostul,
De mamă, de soţie, de bunică,
Ca obicei s-ai rugăciunea, postul,
Viaţa pentru Domnul o dedică.

Pe cei din jur cu drag ajută
S-ai vorbă blândă, voce caldă,
Durerea tuturor le-o ascultă
În tine Domnul să se vadă!

Să-nveţi să rabzi ispita care
Te va-ncolţi mereu, mereu,
Să taci când eşti în încercare.
Crezând mereu în Dumnezeu.

Când ai ajuns la bătrâneţe
Să fii o pildă de urmat
Ai tăi să aibă ce să înveţe
Din traiul tău sfânt şi curat.

Iar într-o zi când pentru tine
Sosi-va timpul de plecare,
Dacă ai slujit aicea bine,
Răsplata-n ceruri va fi mare.

Amin
Greta Andreica,
Zalau 04 2012

Categorii
poezii

Nu mă doare


Nu mă doare încercarea
Ce mă strânge ca un cleşte,
Cât mă doare înstrăinarea
Ce prezenţa Ţi-o opreşte.

Nu îmi pasă de războiul
Ce îl am aici de dus,
Nici de rănile primite
Dacă drumu-i spre Isus.

Nu mă doare prigonirea
Nici ocara ce m-apasă,
Dacă premiu-i sfinţirea
Ca s-ajung în cer mireasă.

Merg mereu pe drumul crucii
Ce mă poartă către cer…
Pe-aici mers-au ucenicii
Mă-narmez şi nu disper.

Drumul este doar nainte
Pentru cel ce se vrea sfânt
Nu sunt alte variante
Decât lupta prin Cuvânt.

Amin
Greta Andreica
Zalau, 02 nov 2012

Categorii
meditaţii

Pe drum de stele


Mergând prin ochii credinţei pe drum de stele, mă avânt spre infinit căutând contopirea cu Lumina Divină.
Dar deodată simt ceva ce trage de mine strigând,
-Hei unde mergi aşa grăbită, pe mine cui mă laşi?
Mă uit nedumerită şi ce crezi? Este firea cea veche, care pironită in cuie se zbate vârtos şi nu vrea să moară.
Încercând să mă înduioşeze, geme mereu.
Un dor de nestăvilit mă împinge în faţă spre Lumina ce curge de sus inundându-mi fiinţa.
O pace deplină mă umple iar duhul îmi umblă pe cărări de har spre Dumnezeu
Ţâşnesc zeci de izvoare din sufletul meu.
Plutesc pe unda Duhului Sfânt, înot purtată de curenţii apei divine afundându-mă tot mai mult în lumina deplină.
Ce minunat este in prezenţa Ta Tată! Ţine-mă cu braţ puternic şi păzeşte-mă de orice pornire rebelă!

Categorii
poezii

Sunt chemări venite de departe

Sunt chemări venite de departe,
sunt voci ce numai unii le aud,
sunt culori ce ochiul le absoarbe
şi care-n suflet se ascund.

Aşa se naşte poezia… cântul,
şi toţi ne minunăm de frumuseţea lor,
dar pentru ele au trudit aleşii
cu sufletul vibrând de dor.

Stând la îndemâna Celui Sfânt
fiind mereu a cerului solie,
imbold primind în dulce cânt,
purtând aroma cea din veşnicie.

Şi curg spre noi cuvinte legănate
în viziuni ce sufletul încântă
acestea toate, nouă ne sunt date,
Să fim mai buni c-o inimă mai sfântă!

Amin, Greta Andreica,
Zalau, 30 Oct. 2012

Categorii
poezii

Nu mă înspăimântă

Nu mă înspăimântă ce-mi stă în faţă,
Merg ‘nainte-n fiecare zi,
Atât timp cât sunt în viaţă
Cred in Dumnezeu orice ar veni.

Mi-am predat viaţa-n întregime
Pot să urle duhuri împrejur,
Nici măcar o parte, o sutime,
Nu vreau să rămână sub un rău augur.

Nu vreau dogme şi tradiţii
Să mă-npiedice in drumul meu,
Sunt căutătoare de solstiţii
Unde vârful este Dumnezeu.

El eternul… veşnic soare,
Umple astăzi tot lăuntrul meu,
Vreau să ia aminte fiecare
Că sunt plină doar de Dumnezeu.

Nu vreau inălţări umane
Să mă poarte spre un apogeu,
Ci doresc în fapte, vorbe, haine
Să-l înalţ pe Sfântul Dumnezeu!

Cer lumină, că sunt trecătoare,
Port comoara, dar e-n vas de lut!
Doamne, până trupul moare…
Mă-nveleşte Tu, in absolut.

Valea care vine cu tăcere,
Cu mantia rece de temut,
Am s-o trec precum se cere
Cu nădejde-n Cel ce am crezut.

El Isus mi-a spus că e cu mine
Mâna lui mă ţine când slăbesc,
Mă călăuzeşte către Sine
Deci încrezătoare lângă El păşesc.

Amin
Zalau, 28 Octombrie 2012
Greta Andreica

Categorii
poezii

Picură ploaia


Picură ploaia prin geamul ceţos,
E frig, e răcoare, noros,
Căzură de-a valma frunze şi flori,
Au dispărut de afara mii de culori.

Se apropie iarna pe-ntregul ţinut,
Că tot ce e verde s-a dus, a cazut,
Doar norii coboară mai jos peste noi,
Se apropie venirea zilei de apoi.

Ce vine si vine, se arată pe nori,
Cu lacrimi şi zbucium şi… flori.
Credinţa se răceşte, se doarme vârtos
Se apropie venirea lui Hristos.

Amin
25 oct.2012

Categorii
poezii

Timpul aleargă

Cercetare

Timpul aleargă, se grăbeşte,
Este o clipă trecerea prin lut!
De aceia astăzi te opreşte,
Te îndeamnă Cel ce-i Absolut.

Nu îmbrăca ţărâna cu podoabe,
Că ea se-ntoarce in ţărână oricum,
Nu privi prin nişte găuri oarbe
Să nu rămâi pierdut, nu nicidecum!

Să nu urăşti aproapele în viaţă,
El îţi este dat de Dumnezeu.
Priveşte spre Hristos şi învaţă,
Îmbracă-te-n iubire că eşti fiul Său!

Să nu laşi niciodată gânduri rele
Să se adăpostească in lăuntrul tău,
Alungă-le şi umple-te de stele,
Să luminezi direct din Dumnezeu.

Când se coboară seara peste tine,
Analizează-ţi viaţa cu folos.
Căieşte-te, transformă rău-n bine
Şi te îmbracă în Isus Hristos.

Ca noaptea care vine în tăcere,
Să îţi aducă odihnă pe deplin..
Astăzi te pregăteşte, îndurare cere,
Să nu fii alungat ca un străin.

Amin
17 Octombrie 2012
Greta Andreica

Categorii
poezii

Eroii credinţei


Dispreţuiţi şi alungaţi de lume,
Batjocoriţi, închişi şi chinuiţi,
Au purtat cu cinste a lui Isus nume
Chiar dacă amarnic fost-au prigoniţi.

Au rătăcit prin lungi pustiuri,
Prin munţi şi peşteri se ascundeau.
Cei credincioşi trait-au pentru ceruri
La viaţa aceasta nici că se gândeau.

Lumea nu era vrednică de a lor trăire,
Nu i-a înţeles şi i-a alungat.
Însă aveau un scop înalt şi o menire
Au renunţat la ei şi au trăit curat.

Nu au căutat confortul lumii acestea,
Au pribegit prin crăpături de stânci…
Cu sacrificiu dus-au vestea
Despre a Domnului Isus porunci.

Lipsiţi de toate, goi, în sărăcie
La crezul lor, ei nu au renunţat!
Căci ei purtau în inimă o Împărăţie
Păşind cu încredere spre malul celălalt.

O fraţii mei să ne trezim în grabă!
-Noi unde ne găsim faţă de ei?
Căci Dumnezeu astăzi ne întrebă
-Voi cum trăiţi acum copii mei?

Nu vă orbească lumea şi confortul,
Nu vă lăsaţi mânjiţi de ce e-n jur,
Nu le împrumutaţi vorba şi portul,
Că ce e fire pământească, va pieri, vă jur!

Să ne uităm la cei ce-au fost ‘nainte,
Să le urmăm exemplul lor curat,
Să împlinim a lui Isus cuvinte
Şi să ne despărţim de tot ce e păcat.

Amin
14 Octombrie 2012
Greta Andreica