Categorii
poezii

Tacerea ta

Tacera ta imi frange inima,
Ma apasa. vai cumplit ma doare!
Mi-aduce ceata cea mai grea
Cu omaturi troienite si ninsoare.

Tacerea doare ca o palma,
Tacerea ma apasa greu…
Si mai platesc din nou o vama
Se frange amar sufletul meu.

Ma uit pe strada e pustie,
Doar vantul sufla incetisor…
Ma napadesc ganduri o mie
In timp ce ma topesc de dor.

Greta Andreica
10 O3 2014

Categorii
poezii

O noua primavara

 

Întinde-mi mâna, să te am alături,
Să simt căldura din lăuntrul tău,
Afară-i frig și plâng omături…
Și tremură-n adânc sufletul meu.


Să uit de toate câte sunt sub soare,
De gerul crunt prin care am trecut,
De lacrima ce curge, de sufletul ce doare,
Și de al tristeții searbad scut.


Cu ochi de cer privește-mă-n tăcere,
Să simt seninul mult dorit.
O nouă primăvară sufletul îmi cere,
Că-n adânc tristeti s-au cuibărit.

26 feb 2014
Greta Andreica

Categorii
poezii

O goana efemera

O goana efemera

Prea goi, in drum catre niciunde
Un zambet e o clipa si s-a dus
Cata durere-n suflet se ascunde
Si cate, cate ar mai fi de spus!

Cautand iubirea pe poteci obscure
Se scurge viata cu ai ei tumult,
Tradari iubirea a ajuns sa-ndure
Spunand adesea..este mult, prea mult!

O goana efemera spre mai bine
Traind trunchiata bucurie lacrimand,
Durerea arde ca un ac de maracine
Apoi tacerea se asterne-n gand

Sub zambet, e tradare si minciuna,
Prea plini adesea…dar atat de goi!
Durerile si neputintele se aduna
Iar incotro ne indreptam nu stim nici noi.

Avem mandrii si fumuri in privire
Si stransi de-al carni eu ne pizmuim
Uitand ca trece timpul fara stire
Iar intr-o zi neasteptata toti murim.

Greta Andreica
25 02 2014

Categorii
poezii

Te-am asteptat

Te-am asteptat

Eu te astept sa vii, de-o viata!
Te astept sa vii cu pas domol,
Trecutul se perinda-n fata
In viitor e multa ceata
Iar tu te duci…te duci usor!

Viata nu a fost usoara,
Ne-a invartit in hora ei!
A fost si vant si vreme amara,
Acum este tarziu, e seara,
Afara urla tigrii, lei.

Ma uit la tine, ma cutremur!
Te-am asteptat mereu sa vii….
Si soapte fara numar murmur,
E complicat si plang si tremur,
Se sting…. iubirile tarzii.

Greta Andreica 21 nov. 2013

Categorii
poezii

Cand lasi in urma….

Cand lasi in urma….

Cand lasi in urma o dragoste imensa
Ce te-a secat de tot ce ai avut,
Durerea parca este mai intensa…
Iar suferinta e o pacla densa
Si clatinat este intregul tau trecut.

Te simti golit de orice simtaminte
Si-ai da oricat sa ai ce ai avut!
Nimic insa nu e ca inainte,
Iar dincolo de orisice cuvinte
Te simti infrant iar pasul ti-e tacut.

Iti amintesti doar clipele placute
Si fericirea ce parea ca o ai…
Si ploua stele in palma nestiute,
S-au sters tradarile durute.
Iti amintesti doar clipele de rai.

Iar eu iti spun acum in ceas de seara
Priveste spre inainte increzator,
Ca dincolo de orice durere amara
Lumina si viata iar o sa rasara
Iar Dumnezeu ti-e scut ocrotitor.

Greta Andreica 04 Nov.2013
( Pentru fratele meu drag, Sorin)

Categorii
poezii

Ma doare….

Ma doare vorba nerostita….
Si gandul din al mintii geam
Ma arde clipa netraita
si dragostea neampartasita
Pe care asa de mult… o asteptam!

Am asteptat ca niciodata
Un soare cald sa ma desfete,
Cu surle si cu trambite anuntata
O dragoste imensa, adevarata,
Dar… m-am izbit de un perete.

Da, am gresit si stiu prea bine
Cand m-am lasat de vis purtata,
Cand am crezut deplin in tine
In vorbe care-mi faceau bine
Cand promiteai o dragoste adevarata.

Indiferenta ta amarnic ma raneste,
Ma doare fiecare gest in pripa…
Iar daca aiciea totul se plateste
Durerea ma-insuruba ca un cleste
Cand vad ca tot ce fac e doar risipa.

As vrea sa smulg durerea ce ma arde,
ce rascoleste tot launtrul meu
Dar totul in tacere cade
cand umbra indoielii alaturi sade
Iar nepasarea-ti ma raneste greu!

01 iul 2013

Categorii
poezii

O ultima nadejde

O ultima nadejde

Ma uit la biata inima-mi pustie,
Ce aduna doar tristete si amar,
Dar care asa legata e de glie
Si vad doar zbatere si lupta in zadar.

Am vrut sa strang naluca fericiri
O clipa doar s-o tin la piept,
Dar s-a facut tarziu in largul firii
Si nu mai stiu si nu mai pot s-astept.

E seara, e racoare si e ceata,
Si bate vantul, e pustiu pe stanca,
O clipa doar a mai ramas din viata,
Iar tulburarea-n pieptu-mi e adanca.

cad frunzele nadejdii-n jur mereu,
Sunt galbene, lipsite de viata,
Iar drumul este abrupt si greu….
Si-n jur e frig si ploua… si e ceata!

Chiar daca tot in jurul meu se surpa,
Chiar daca totul este ne-mplinire….
O ultima nadejde, cea din urma,
Ma indeamna sa alerg catre iubire.

Greta Andreica
18 oct.2013

Categorii
poezii

Alte legi

Alte legi

In suflet vei ramane
Chiar daca nu intelegi
Ca ieri si azi si maine
N-ai cum sa te dezlegi

O lume sa se puna
De-a curmezisul poate
Dar dragostea din suflet
Nu poate a mi-o scoate

Sunt alte legi in inimi
Ce guverneaza huma
Si nimeni nu mai poate
Sa mi te ia de acuma.

Tu poti sa mergi prin lume
Departe chip de lut
Dar dragostea din pieptu-mi
Iti va ramane scut.

Cu stele pe frunte
Prin alte lumi hoinara
Ramai legat de mine
Nu poti iesi afara.

Ca dragostea din suflet
Ca moartea e mai tare
Si oamenii din lume
Nu pot sa ne separe

Tu poti fugi prin lume
Oriunde vei dori
Dar sa te port in suflet
tu nu ma poti opri.

20 08 2013

Greta Andreica