Categorii
poezii

Când Dumnezeu veni-va în lumină


Când Dumnezeu veni-va în lumină
S-aducă pace-n sufletul trudit,
Când ce e pământesc şi plin de vină
Va dispărea prin Harul Său slăvit,

Atunci vom înţelege pe vecie
Cât de măreaţă e iubirea Sa!
Şi vom sălta în duh de bucurie
Cu teamă sfântă ne vom închina.

Uimiţi că am ajuns în slavă,
Deşi aceasta zilnic am dorit
Vom mulţumi că n-am fost pleavă,
Şi vom trăi o viaţă fără de sfârşit!

Când mână-n mână cu iubirea
Păşi-vom peste-al veşniciei prag
Ne va întâmpina oştirea
De îngeri mii şi… Domnul nostru drag!

În nimburi de lumină sclipitoare
Plutind în apogeuri fără de sfârşit
Ne va uimi cerului splendoare
Şi Harul pentru omul mântuit!

O, adă Doamne ziua mult dorită
Când vei veni pe nori, biruitor,
Când va dispare orişice ispită
Iar nemurirea vă-nghiţi ce-i muritor!

Zalau,18 iunie 2012

Categorii
poezii

Cu Dumnezeul meu


Trăiesc acum o bucurie sfântă
cu Dumnezeul meu pe drum.
Umblarea în prezenţa-I, mă încântă…
n-am să renunţ la asta nicidecum!

Am înţeles într-un târziu pe Cale
că eşti biruitor când te smereşti.
Atunci te-mbogăţeşte El cu ale Sale
trăiri şi daruri mari, Dumnezeieşti.

Când mistuit de dor alerg-nainte
să mă jertfesc alături de ai Săi,
iubirea-I mă-nfăşoară fără de cuvinte
şi mă ridică-n duh deasupra celor răi.

În vale bat furtuni devastator de tare
ce mă izbesc ades năucitor,
dar duhul meu nu mai e jos în vale
ci e pe înălţimi cântând biruitor!

Nu pot să înţeleg cum m-a orbit Satana
c-am stat atâţia ani robind la porci.
Golit de tot ce-i bun, sorbind din hrana
care mi se servea-n mizere troci.

Dar într-o zi s-a îndurat Stăpânul
şi m-a primit ca fiu risipitor….
El mi-a schimbat pe veci destinul
şi m-a făcut să ard de atunci de dor.

Azi mână-n mână cu iubirea,
păşesc pe drumul vieţii-ncrezător.
şi î-L slujesc, aceasta mi-e menirea
Să fiu mereu supus şi ascultător.

Categorii
poezii

Aprinde-mi, o Doamne, viaţa întreagă

Aprinde-mi o, Doamne, viaţa întreagă!
Să ard pentru Tine pe sfântul altar…
Să Te vestesc în lumea cea largă,
Să nu mai trăiesc în zadar.

O inimă nouă predată de-a-ntregul,
Să ardă o Doamne în pieptu-mi de lut,
Să mă desfăt în sfintele reguli
De Tine în toate… să pot să ascult.

Doresc să-ţi slujesc numai Ţie,
Isuse Hristoase, Preasfânt Dumnezeu!
Inima-ntreagă a Ta doar să fie
…Să ard pentru Tine mereu!

Să nu mai trăiesc pentru lume
Căutând pământescul câştig
Ci eu doresc despre Tine anume
În lung şi în lat bucuroasă să strig.

Să nu mai am răutate în suflet
Nici ale firii rebele porniri
Să nu mă-nspăimânte al morţii răsuflet
Nici iscoditoare şi rele priviri.

Să pot să rămân în picioare
Pe drumul ce urcă spre cer,
Trăind pentru Tine, mereu jertfitoare,
Isuse Hristoase, aceasta îţi cer!

Revarsă o Doamne-ndoită măsură
Din Duhul cel Sfânt de la tronul divin,
Să te laud cu-ntreaga-mi făptură
Şi în Duh ne-ncetat să mă-nchin!

Amin
Zalau, 06 iunie 2012

Categorii
poezii

O, Duh Preasfânt!


Ai coborât din slăvi divine,
O, Duh Preasfânt, să ne ridici,
Să nu rămânem de ruşine
Trăind în firea pentru sine
Pierzându-ne-n viaţa de aici.

Tu ai venit cu daruri şi putere,
Umplându-ne cu-nţelepciunea Ta!
Prin har, ne porţi în alte sfere
Şi ne eliberezi de orice durere
Să nu mai stăm sub apăsarea grea.

Aduci vorbirea-n alte limbi străine,
Ce nu le-am cunoscut nicicând,
Iar când aceasta în viaţa noastră vine
Zidindu-ne, alungă orice ruşine
Ca pe Isus să-l proclamăm oricând!

Rodeşti apoi în noi Iubirea
Ce ne ridică tot mai sus
Aduci în noi Dumnezeirea
Când ne înveţi ce e jertfirea
Şi ne transformi întru asemănarea lui Isus!

Aduci ca roadă pacea, bucuria,
Atunci când inima o umpli pe deplin,
Iar în furtuni, când încercată-ne tăria
Semeni răbdarea, ca trăirea
Să fie doar pentru Isus, amin!

Ne închinăm cu umilinţă
O Dumnezeule Măreţ!
Că ne-ai adus la pocăinţă
C-ai pus în noi putere şi voinţă
Şi că plătit-ai cel mai mare preţ.

Amin 1 iunie 2012

Categorii
poezii

Arzând de dor


Arzând de dorul după Tine
Isuse scump Mântuitor,
Privesc să văd ce mă mai ţine
Legat de lumea de suspine
De nu mă mistuiesc de dor.

Sunt încă lucruri ce mă leagă
Aici în lumea ce trăiesc,
O, Doamne, astăzi mă dezleagă
Să-mi fii Tu ţinta cea mai dragă
Ca-n braţul Tău să m-odihnesc.

Eu Te aştept Doamne pe Tine
În fiecare zi mai mult,
Să mă ajuţi să fac doar bine,
Să stingi tot ce e rău în mine
Ca vocea Ta doar s-o ascult.

Să tai uscate crengi Divine
Ce trag în jos viaţa mea,
Să cureţi tot cei rău în mine
Să mă lipeşti pe veci de Tine
Să nu mai cad în rătăcire grea.

Doresc în părtăşie sfântă
Ca să trăiesc aici mereu,
În care mii de îngeri cântă
Iar inima-n adânc cuvântă
Uitând pe loc, tot ce-a fost greu.

Mai toarnă Doamne Duh în mine
Să mă desfăt în El mereu,
Să pot dispreţui orice ruşine
Trăind în Duhul pentru Tine
Să-ţi cânt Isus Domnul meu!

Viaţa mea Ţi-o-nchin doar Ţie!
Vreau să trăiesc spre Slava Ta!
Ca tot ce fac aici să fie
Vrednic de Sfânta Împărăţie
Ca într-o zi, să intru-n Ea!

Amin
Zalau,mai 2012

Categorii
poezii

Spre Împărăţie


Te chemăm o Doamne, în viaţa noastră
Ca să ne transformi Isuse pe deplin,
Caci trairea goală vai ce mult ne costă!
Poate nu-ntelegem şi nici nu gândim.

Dragostea se sparge de a vremii ziduri
Sfârtecată-i astăzi de creştini prin văi,
Religii străvechi îşi etalează mituri
Susţin cu tărie că sunt doar ai Tai.

Toţi Isuse Doamne îşi arogă dreptul
De-a fi singurii ce Te slujesc deplin
Ce ne-ar spune astăzi oare înteleptul
De-ar vedea sfinţirea ce o dovedim?

Culte şi religii cu doctrine „alese”
Îşi arogă dreptul de-a fi cei dintâi
De faţadă stau la aceleaşi mese
Spunând ca Tu Doamne le eşti căpătâi.

-“Noi apărăm Legea” strigă unii tare
Astăzi pe uliţe sau de la amvon
Fără Lege nimeni mântuire n-are!
Alţii strigă tare despre Armaghedon

-“Noi avem peceta pentru împărăţie
O altă grupare crezul şi-l afirmă,
Căci prooroci sunt a cerului solie
Iar Cuvântul, crezul ni-l confirmă!

-“Duhul, numai Duhul” se spune cu tărie
-“El deschide calea către cerul sfânt,
Călăuza noastră către împărăţie
Este Duhul slavei şi un alb veşmânt!”

Alţii se întreabă cu mare uimire
-“Cum se poate asta, ce susţineţi voi?
Limbile-ncetară noi avem de ştire…
Iar aceste daruri nu sunt printre noi!

Noi avem lumina sfântă pe cărare
Biblia vorbeşte despre al nost’ destin
Căci ne-am botezat în apă fiecare
Şi noi împlinim Cuvântul pe deplin!”

***

Şi uite aşa se-ntâmplă pe cărare…
Orişice grupare îşi apără doctrina
Crezând cu tărie în parte, fiecare
Că la cel de-alături, sigur, este vina!

Dragi creştini ce alergaţi pe Cale
Către mult dorita, Sfânta Împărăţie,
Domnul ne vorbeşte azi la fiecare
Cum viaţa noastră trebuie să fie:

Dragostea agape să ne însoţească
În umblarea noastră pe acest pământ,
Duhul Sfânt în taină să rodească
Să avem cu toţii un caracter sfânt.

Inima să fie plină de iubire
Pentru cel de alături pe a vieţii drum.
Astăzi Dumnezeu ne dă de ştire
Să ne pocăim degrabă, chiar acum!

Amin
Zalau, 25 mai 2012

Categorii
poezii

O neprihănire de neclintit

„Ştiu că Răscumpărătorul meu este viu,
şi că se va ridica la urmă pe pământ.
Chiar dacă mi se va nimici pielea
şi chiar dacă nu voi mai avea carne,
voi vedea totuşi pe Dumnezeu.
Îl voi vedea şi-mi va fi binevoitor.”
( Iov 19: 25-27 )

Oricât de greu este drumul vieţii, cu Dumnezeu alături vei birui!

Un om a fost supus la test odată,
Căci Dumnezeu în cer,cu el s-a lăudat,
Era neprihănit, curat, şi fără pată,
Şi astfel Iov puternic fost-a încercat.

Şi tot ce avuse, bogăţii şi faimă,
Copii zece la număr, toţi i-au fost luaţi!
Şi oamenii erau cuprinşi de spaimă
Priveau cu toţi spre Iov, erau miraţi.

***

“-Singur şi gol venit-am pe lume,
Accept azi soarta care mi s-a dat,
Domnul e stăpân pe orice spune
Mă-nchin acum, când tot mi s-a luat.

Copii, bogăţii, sănătate şi avere,
Pe toate le-am pierdut pe pământ
Dar am ceva acuma Domnului a cere…
Aş vrea ca să vorbesc cu cel PreaSfânt.

Să stau de vorbă gură catre gură,
Să îL întreb şi să-mi răspundă El,
Strajă-am pus la-ntreaga mea făptură
….Nu am trăit urât, ca un mişel.

Dacă m-ar încerca azi Dumnezeu,
Ca aurul curat eu aş ieşi!
Picioru-mi a ţinut doar calea Lui mereu,
Iar inima… porunca-i o păzi!”

“-De ce atunci, acestea toate-s peste mine?
Când chiar şi ochii i-am ţinut în frâu…
La văduvă şi la sărac, le-am făcut bine
Să pot să înteleg… chiar de-i târziu!”

Venit-au prieteni să-l îmbărbăteze,
Dar şi mai mult l-au întristat,
Toţi au început să cuvânteze
“-Tu ai păcătuit ceva, eşti vinovat.”

Iov, plin de bube, cu un ciob în mână,
Se scarpina de zor, acolo pe gunoi,
Chiar şi nevasta lui credea că are vină
Şi îi spunea:”-Bleastămă pe Dumnezeu şi mori!”

“-Vorbeşti ca o femeie ce-i nebună”
Spuse Iov spăşit, cu suflet amărât,
“-Cum am primit din mâna Lui partea cea bună
Îl proslăvesc şi acum când greul m-a lovit!”

“-Chiar de m-ar ucide Dumnezeul mare,
Pe El, pe Creeator, eu tot i-l voi iubi!”
Tot cerul atuncea izbucnit-a în urale,
Când Iov în disperarea-i mare aşa vorbi.

***

Şi a venit chiar Domnul să-i vorbească,
Omului cu care se lăuda-se-n ceruri sus,
Iov când l-a auzit, a trebuit să recunoască
Că nu ştie nimc,că nu mai e nimic de spus!

“-Am auzit mereu vorbindu-se de Tine,
Dar uite acum chiar ochiul te văzu…
De aceea… scârbă-mi e de mine,
În tărână şi cenuşă mă pocăiesc acu’”

Şi Dumnezeu lua la toate aminte,
Lui Iov i le dădu pe toate îndoit.
Copii şi bogăţii… ca mai-nainte,
Că în neprihănire rămas-a neclintit!

***

Azi te întreabă şi pe tine Domnu,
-Eşti tare în neprihănirea ta?
Când vine proba, încercarea, focu
Tu eşti de neclintit? Nu-ncepi a murmura?

În încercare dovedeşti credinţa
Pe care o ai în Dumnezeul Viu,
Te avertizez: Nu te juca cu pocăinţa!
Trezeşte-te cât încă nu-i târziu!

amin
Zalău. dec. 2010

Categorii
poezii

Zilele-s din urmă


Zilele-s din urmă când se vede-n zare
O bornă de marcare a marelui final,
Conştientizăm uimiţi, încet fiecare
Că timpul de sfârşit e tot mai real!

Dragostea-i din ce în ce mai rece,
Puterea de jertfire aproape că s-a dus.
Moda în biserici timpul îşi petrece,
Iar priviri furişe multe au de spus.

Dragostea de sine e la loc de cinste
Iar mândrii deşarte faţa şi-o arată,
În multe familii dezbinare este,
Ură, răzvrătire şi un duh de ceartă.

În lume desfrâul curge ca şi apa,
De la cel din urmă până la-mpărat,
Om de rând sau cleric, muncitor sau papă
Din acest flagel e zilnic adăpat.

Sute de canale, au pătruns prin case
E nelegiuire ca-n vremea lui Lot,
Unii poate ar vrea de rele să se lase,
Dar robiţi de ele, cad înfrânţi, nu pot.

O singură SALVARE mai este pentru lume
Sângele ce curge încă pentru noi,
JERTFA LUI HRISTOS, care a venit anume
Să spele păcatul ce curge şuvoi.

Astăzi este timpul întoarcerii degrabă
Către Dumnezeu ce toate le-a creat,
Căci sfârşitul vine fără de zăbavă,
Cine nu se-ntoarce, MURI-VA în PĂCAT!

Seara se coboară lin în lumea noastră,
Vremurile aleargă către un final…
Când schimbari majore pe planeta albastră
Dovedi-vor lumii, că Domnul e real!

Amin
Zalau 17 mai 2012

Categorii
poezii

Aşteptare


Prietene te aştept de mult să cauţi a Mea faţă
Acum a mai trecut un an din scurta ta viaţă.
La tâmple părul ţi-a albit, a înflorit migdalul,
Eu te aştept să te întorci aşa precum tâlharul.

Că timpu-n goană a trecut tot căutând iubirea,
Ai vrut să afli al vieţi rost, sa afli fericirea
Dar timpul a trecut în van, iar azi la bătrâneţe
Ai strâns doar amintiri ce dor şi bucurii răzleţe.

Când ai crezut că o deţii, la fel ca o nălucă
Iubirea-n vânt s-a risipit şi cine s-o ajungă?
Te uiţi în urma ta pe drum, tristeţea te apasă
Şi vezi că viaţa a trecut… puterile te lasă

Se apropie cu pas grăbit o bornă de hotar
Prietene ai să înghiţi al morţii amar pahar
Cât încă poţi să mai păşeşti, cât încă ai viaţă.
Din nou te chem, să vii să cauţi a Mea faţă.

Am pregătit în ceruri sus un loc şi pentru tine
Şi crede-Mă că te iubesc şi că îţi vreau doar bine.
Nu refuza tot ce-ţi ofer, spun astăzi să se ştie
De nu te-ntorci copil pribeag, pierdut eşti pe vecie

Amin

Categorii
poezii

Singurătate


Singurătatea este printre noi,
ea ne priveşte în tăcere,
ne face să ne simţim goi
şi ne coboară în durere.
Singurătatea ne îndepărtează
de cei din jurul nostru,
de cei dragi.
Singurătatea ne înstrăinează
apoi fiinţa ne-o-nchistează
ne spune că nu are leac,
că nu-i putem veni de hac!
Însă…. există leac
pentru acest rău,
ce vieţile le copleşeşte,
singurătăţii e de hac
Acel ce pururea iubeşte!